۱۳۹۵/۵/۲۵ دوشنبه
(0)
(0)
اعتماد به نفس و خودباوری به چه معناست ؟
اعتماد به نفس و خودباوری به چه معناست ؟
اعتماد به نفس و خود باوری

آیا تا به حال آرزو کرده اید : " ای کاش اعتماد به نفس و خودباوری بیشتری داشتم ؟ "
آیا منتظرید کارهای خاص ، مشخص و از قبل تعیین شده ای را در زندگی خود به انجام برسانید تا بعد از آن احساس اعتماد به نفس و خودباوری کنید ؟
آیا مدام نوشتن کتابی را که همیشه می خواستید بنویسید ، کشیدن تابلویی را که می خواستید یک روز بکشید ، شروع شغلی جدید یا شروع رابطه با کسی را که به او علاقمند شده اید به تأخیر می اندازید تا نخست اعتماد به نفس کافی به دست آورید و احساس بهتری نسبت به خودتان داشته باشید ؟
آیا به هیچ کاری دست نمی زنید یا با بی علاقگی و بی میلی ، کارهایتان را انجام می دهید به این امید که روزی اعتمادبه نفس و خودباوری به طرزی معجزه آسا به سراغتان بیاید ؟
آیا با این که در زندگی به سطح قابل قبولی از موفقیت دست یافته اید اما همچنان آنطور که باید در خود احساس اعتماد به نفس و اقتدار شخصی نمی کنید ؟
اغلب مردم ، معنای واقعی کلمه ی " اعتماد به نفس "را به خوبی درک نمی کنند . به همین دلیل آن نوع از اعتماد به نفس و خودباوری را که مطلوب و مورد نظرشان است در زندگی شان تجربه نمی کنند .
اغلب ما چنین فکر می کنیم که اعتماد به نفس یعنی اینکه به توانایی های خود اعتماد و ایمان داشته باشیم ، برای مثال بتوانیم بگوییم : " من یک نقاش زبردست هستم و به مهارت های نقاشی خود ایمان و اعتماد کامل دارم و می توانم با حرکات و ضربه های قلم مو ، اشیا و مناظر را بر روی بوم نقاشی به تصویر بکشم و از رنگها به خوبی و با مهارت تمام استفاده کنم "
یا " من یک فروشنده ی حرفه ای هستم و به خوبی آگاهم که چگونه تلفنی با مشتریانم صحبت کنم تا همیشه در پایان ، چیزی را به فروش برسانم یا طوری روی آنها تأثیر بگذارم که نتوانند به من " نه " بگویند .
یا " من مردی هستم با اعتماد به نفس بالا و به خوبی می دانم چگونه زنها را به خود علاقه مند کنم که در همان اولین ملاقات و آشنایی ، عاشقم شوند . "
این نوع نگرش خاص به اعتماد به نفس ایجاب می کند که در کارهایی به خصوص مثل نقاشی ، فروشندگی ، عشق ورزیدن ، آشپزی یا ... مهارت فوق العاده ای داشته باشید تا در خود احساس اعتماد به نفس کنید . مشکل و ایرادی که در این نوع نگرش وجود دارد عبارت است از :
" مهارتهای معدودی وجود دارند که شما می توانید به خوبی آنها را بیاموزید و در انجام دادنشان توانایی فوق العاده ای به دست آورید. بنابراین چنان چه احساس اعتماد به نفس درونی خود را بر اساس کارهایی که در آنها مهارت دارید بنا کنید ، فقط مواقعی که مشغول انجام دادن این قبیل کارها هستید احساس اعتماد به نفس و خودباوری می کنید نه در همه ی اوقات .
برای مثال اگر یک فروشنده ی ملک و مستغلات هستید و در این کار مهارت دارید ، فقط هنگامی که معامله ای را جوش داده اید احساس اعتماد به نفس و خودباوری می کنید و باقی اوقات این احساس خوب را ندارید . یا چنان چه در کمک کردن و مشاوره دادن به دیگران ماهرید ، فقط در لحظاتی که دوستان برای گرفتن پند و اندرز نزد شما آمده اند ، احساس اعتماد به نفس دارید و در باقی اوقات نه . اگر یک نویسنده یا مترجم هستید فقط هنگامی که نوشتن مقاله یا کتابی را به پایان برده اید احساس اعتماد به نفس می کنید و باقی اوقات احساس خودباوری و اطمینان خاطر چندانی ندارید .
همانطور که می بینید استمرار و تداوم این احساس درونی فقط مشروط به آن است که تمامی طول شبانه روز را به انجام دادن کاری که در آن احساس اعتماد به نفس می کنید بگذرانید و همه ی کارها را نیز به شیوه ای مطلوب انجام بدهید و نتیجه ی خوبی نیز بگیرید . به همین دلیل است که بسیاری از مردم به کارشان اعتیاد پیدا می کنند . یا اشتغال ذهنی بیمارگونه ای نسبت به کار یا فعالیتی ویژه در زندگی پیدا کرده و قسمت بیشتر وقت خود را با انجام دادن آن فعالیت به خصوص ، سپری می کنند . در نتیجه ی این امر ، تعادل زندگی آنها بر هم خواهد خورد .
 از طرف دیگر ، احساس خوب آنها ، فقط محدود به زمانهایی خواهد شد که مشغول انجام دادن کار مورد علاقه ی خود هستند یا از توانایی ویژه ی خود استفاده می کنند .

اعتماد به نفس واقعی آن است که روی آگاهی ها و توانایی های ما نیز اثر بگذارد .
    
                                                                                                                
الهام ارباب پور 
 
برای اطلاع از نحوه برگزاری  کلاسهای آرامش درون کلیک کنید